Zabezpieczenie Unicorn’a, czyli o ochronie start-up’ów

Zabezpieczenie Unicorn’a, czyli o ochronie start-up’ów

Autor: Agnieszka Zinek

Mityczne jednorożce były równie rzadkie jak dzisiejsze start-up’y, które osiągnęły wartość przynajmniej jednego miliarda dolarów (1.000.000.000 USD). Właśnie takie przedsiębiorstwo określa się mianem jednorożców („unicorn”). Każdy, kto ma fantastyczny pomysł na biznes marzy o tym, by stać się jednorożcem, ale zanim to nastąpi należy w pierwszej kolejności zadbać o zabezpieczenie swego pomysłu.

Na początku podkreślamy, że „pomysł”, „idea” nie podlegają jakiejkolwiek ochronie dopóki nie zostaną zmaterializowane (zamienią się w utwór). Taki wymóg nakłada ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych, która stanowi, że utworem jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia.

Umowa poufności (NDA)

Drugim krokiem bezwzględnie musi być zabezpieczenie dokumentów oraz innych nośników pomysłów i tajemnic przedsiębiorstwa, jak również ich obiegu. W tym celu należy zadbać o właściwe uregulowanie procedur ich dotyczących, nie tylko na zewnątrz, ale również wewnątrz start-up’u. Poza monitoringiem przepływu danych i informacji, podstawowym narzędziem jest zawarcie umowy o zachowaniu poufności (tzw. „NDA”, czyli non-disclosure agreement) ze wszystkimi osobami, które mają styczność z tajnymi informacjami. Umowa ta musi określać przedmiot poufności, w jakim celu przekazywane są informacje oraz sposób postępowania z nimi, jak również czas trwania tego zobowiązania. Rekomendowanymi klauzulami są postanowienia o odpowiedzialn

ości wynikającej z naruszenia postanowień umowy, w szczególności te wprowadzające kary umowne. Warto również poufne dokumenty oznaczać stosownymi klauzulami.

znak towarowy

Prawo własności przemysłowej

Jeżeli planujemy, że nasza firma ma opanować świat, to warto pomyśleć o ochronie, którą zapewnia nam ustawa Prawo własności przemysłowej. Na jej podstawie możemy zastrzec w szczególności nazwę/logo firmy w formie znaku towarowego, zgłosić wzór przemysłowy czy wynalazek i uzyskać na niego prawo patentowe. Procedura w tym zakresie nie jest ekspresowa, a przez wszystkie jej zawiłości z przyjemnością przeprowadzi Państwa nasz kancelaria prawna w Katowicach.

Start-up – forma prawna

Przy kreacji start-up’u nie możemy zapomnieć o wyborze właściwej formy prawnej. Najpopularniejsze są spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz jednoosobowe działalności gospodarcze, ale nie zapominajmy o innych, a w szczególności o spółce komandytowo-akcyjnej. W kolejnym artykule wnikliwie przedstawimy wady i zalety poszczególnych rozwiązań.

Umowa z inwestorami

Ostanie, ale równie ważne jest właściwe przygotowanie i zawarcie umowy z inwestorami, których urzekła idea start-up’u. To właśnie ten dokument będzie określał nasze zasady współpracy z partnerami biznesowymi, którzy będą finansować nasze przedsięwzięcie.

Umowa z inwestorami - start-up

Należy przygotować go z wielką uwagą i skonsultować z prawnikiem, aby nie okazało się, że pozornie błahy zapis pozbawia nas naszego jednorożca.

Pomoc dla start-up’ów

W kancelarii Danecki, Dec Radcowie Prawni wierzymy w start-up’y i pomagamy się im rozwijać od pierwszych chwil. Dlatego przygotowaliśmy dla przyszłych jednorożców specjalne pakiety prawne „na start”, które zapewnią Państwu najwyższy poziom prawnego bezpieczeństwa.
Skontaktuj się z nami i umów na konsultację.

Autor: Agnieszka Zinek ZOBACZ MÓJ PROFIL