samochód z zagranicy, danina w Polsce

Samochód z zagranicy, danina w Polsce

Autor: Wojciech Dec
Ostatnio na terenie kraju, a zwłaszcza w Polsce południowej, widać wyraźnie zwiększenie się ilości samochodów, i to często z wyższej półki cenowej a nawet luksusowych, poruszających się na zagranicznych tablicach rejestracyjnych zwłaszcza czeskich albo słowackich. Czyżby zwiększony ruch turystyczny naszych południowych sąsiadów spragnionych widoków na przykład morza? Niekoniecznie. Często okazuje się, że to samochody wykorzystywane przez polskie firmy, zarówno spółki jak i prywatnych przedsiębiorców. Co jest tego przyczyną? Przede wszystkim o wiele niższe koszty pozyskania takiego auta, gdyż u naszych południowych sąsiadów nie nalicza się akcyzy, co zwłaszcza przy samochodach o dużej pojemności silnika (ponad 2 litry) oznacza uniknięcie akcyzy w wysokości 18,6-proc. wartości samochodu.

Niestety nad podmiotami korzystającymi z takiego rozwiązania fiskus postanowił rozciągnąć czarne chmury. 19 grudnia 2017r. dyrektor Krajowej Informacji Podatkowej wydał interpretację właśnie w sprawie polskiej firmy wynajmującej samochody od czeskiej firmy, do użytku w Polsce i innych krajach Unii Europejskiej. Samochody te zostały oczywiście zarejestrowane w Czechach i jeżdżą na czeskich tablicach rejestracyjnych. W swojej interpretacji dyrektor KIP oparł się na przepisie art. 100 ust. 5 pkt 9 ustawy o akcyzie, zgodnie z którym opodatkowanie samochodu akcyzą jest używanie go na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej. Zdaniem fiskusa sam fakt użycia nawet jednorazowo takiego samochodu w celach związanych z działalnością gospodarczą powoduje obowiązek złożenia odpowiedniej deklaracji oraz zapłacenia akcyzy.

Polscy przedsiębiorcy ratują się często przed zakusami organów podatkowych rejestrując na terenie Czech albo Słowacji spółki celowe, wykorzystywane miedzy innymi dla celów zakupu samochodów. Te spółki rejestrują pojazdy i w związku z tym należy domniemywać, że one wykorzystują samochody w swojej własnej działalności i to powinno być podstawą do odstąpienia od roszczeń z tytułu akcyzy od podmiotów polskich.

Oczywiście jak w przeważającej większości sytuacji spornych z fiskusem prawidłowość osądu będzie musiała się oprzeć o całokształt stosunków wiążących polskiego przedsiębiorcę z podmiotami zagranicznymi i dlatego zawsze w przypadku wątpliwości warto zwrócić się o pomoc do prawników specjalizujących się w tych zagadnieniach.

Autor: Wojciech Dec ZOBACZ MÓJ PROFIL